+ Ana Sayfam Yap     + Sık Kullanılanlara Ekle     + Firma Girişi  
Ana Sayfa Haberler Firma Rehberi Şehir Pazarı Emlak İlanlar Araba Fikir Köşesi Fotoğraf Şehir Rehberi İletişim
 
   VAHYİN PENCERESİNDEN
  Hasan SUNGUR
   GÜL YETİŞTİREN ADAM
  Yakup ŞEKER
   BİSMİLLÂHİRRAHMÂNİRRAHÎM
  ERHAN KARAOĞLAN
   GÜNÜN YORUMU
  EDİBALİ YORULMAZ
   EĞİTİMCİ GÖZÜYLE
  ALİ YALÇIN
   SAĞLIKLI YAŞAM UZMANINIZ
  HERBALİST LOKMAN GÜZEL
   REHBERİ KURAN OLAN
  RAMAZAN KAYAN
En Çok Okunan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ANDIZ PEKMEZİ NASIL KULLANILIR
 ANDIZ PEKMEZİNİN YAPILIŞI
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 HALK EĞİTİM MERKEZİNE USTA ÖĞRETİCİ
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
En Çok Yorumlanan Haberler
 ANDIZ PEKMEZİ VE ANDIZIN YARARLARI
  İMAM HATİP LİSELERİ 9.SINIF DERS
 ERDEMLİ İÇİN EN GÜÇLÜ ADAY BADAS
 AFYON ÇINAR TERMAL OTELE BEDAVA...
 Mersin, Erdemli'nin Tarihi Yerleri
 ERDEMLİ LİDERİNİ BEKLİYOR
 HALİT ÇORTUL ERDEMLİ İLÇE BAŞKANI
 ERDEMLİ GÜRBÜZ HALI YIKAMA
 HALİL METİK YENİDEN BAŞKAN
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 İMAM-HATİPLİ ÖĞRENCİ KALBİNE YENİL.
 ÇOK DAHA GÜÇLÜ GELİYOR
 Erdemli'de Dondurma show
 İşsizlere İş
 ERDEMLİ MHP AVGADIDA MİTİNG YAPTI
 Erdemli Köy Turnuvası
 AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI İSTİFA ETTİ
 İmam Hatip Liseleri
 ERDEMLİ %51 "EVET" DİYECEK
 MERSİN MASA TENİSİ ANTRENÖRLÜK KURS
 ERDEMLİ HALKINA MÜJDE...
 2012 KPSS SORU VE CEVAPLARI
 ERDEMLİDE TRAFİK KAZASI:1 ÖLÜ
 ASİL OTO VE HALI YIKAMA ERDEMLİ
 Erdemli İçin Acı Kayıp
 EĞİTİM BİR SEN 24 KASIMI KUTLADI
 700.YIL ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASI
 YAZ SİL NEON TABELA BAYİLİĞİ
 EN KARİZMATİK LİDER SAYIN BADAS
 MOTORİNDE ŞOK İNDİRİM
 ÜNİVERSİTE SINAVINA BAŞVURULAR
 UHUD SAVAŞI/Bİ'Rİ MAUNA FACİASI
 Genç Girişimciler Çığır Açıyor
 Erdemli'de İnşaatan Düşen İşçi
 TATİLİNİZ KABUSA DÖNÜŞMESİN
 ERDEMLİ UĞRAK TANTUNİ/ALO TANTUNİ
 Elvanlı İÖO Türkiye Finalinde
 ERDEMLİ SANAYİCİLERİ ÇANAKKALEDE
 MHP İLÇE BAŞKANI BEKİR ÖZSU...
 MEB, ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ SINAVI YAPACAK
 Erdemli'de Sera Üzümü
 

Erdemli'de Doğa Yürüyüşü

LEMAS VADİSİNDE YÜRÜYÜŞ 02.06.2010
 

 

LEMAS VADİSİ’NDE MUHTEŞEM  ‘’DOĞA YÜRÜYÜŞÜ’’
  
Erdemli Kaymakamlığı, Limonlu Belediyesi ve Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün birlikte organize ettiği ‘’Doğa Yürüyüşü’’ düzenlendi.
 
Yeniyurt köyü Taşgeçit mevkisi tarihi Roma köprüsü bölgesinden başlayan yürüyüş, Kızılgeçit köyü Kabaçağ mevkisine kadar 15 kilometrelik parkurda gerçekleşti. Zorlu ama bir o kadar da güzel olan yürüyüş esnafında ilk kez uzun soluklu doğa yürüyüşüne katılan ve sağlık yönünden sıkıntı yaşayanların imdadına bölgede su borusu döşemesi yapan işçilerin kullandığı traktör yetiştiği geziye gitmeyenler ise çok pişman oldu.
 
Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gül, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, MHP İlçe Başkanı Bekir Özsu, Limonlu Belediye Başkanı Mehmet Topkara. Ayaş Belediye Başkanı Süleyman Koç,  Tömük Belediye Başkanı Derviş Yıldırım. Arpaçbahşiş Belediye Başkanı Musa Demir,  İl Genel Meclisi Üyesi Nihat Taner, Serdar Arslan, TEDAŞ İlçe Müdürü Vedat Uzunbağ.
 
Erdemli Müftüsü Mustafa Topal, İlçe Spor Müdürü Adem Kılıç, İlçe Tarım Müdürü Berdan Tun, Özel İdare Müdürü Hasan Günaydın, Erdemli Sanayicisi ve İşadamları Derneği Başkanı Orhan Türker, ESİAD Genel Sekreteri ve Yeni Ufuk Gazetesi Genel Müdürü Ümit Şahin, Kayıkçıoğlu Tesisleri sahibi Ali Kayıkçıoğlu, Erdemli Muhtarlar Derneği Başkanı Ömer Kılıç.
 
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Elife Güzel, öğretmenler, üniversite öğrencileri ve vatandaşların katıldığı ‘’Doğa yürüyüşü’’ sonrası Limonlu Belediye Başkanı Mehmet Topkara ile Aksıfat Sulama Birliği Başkanı Enver Taş, yürüyüşe katılanlara ‘’Yörük’’ çadırında sıkma ayran ve yayıkta hazırlanmış buz gibi Aksıfat suyundan yapılan ayran ve çeşitli ikramda bulundu.
 
Doğa yürüyüşünü ‘sabah sporu’’ sanan İl Genel Meclisi Üyesi ve Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nihat Taner ile Yeni Ufuk Gazetesi Genel Müdürü Ümit Şahin, 15 kilometrelik etabı gençliğin de verdiği enerji ile yürüyerek değil de koşarak tamamladı.
 
Vadideki güzellikleri hem izleyip hem de bol bol fotoğraf çeken Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe ise ‘’Bu geziyi içime sindirmek istiyorum. Lemas vadisi sanki cennetten bir köşe. Yeşillikler içindeki Romalılar döneminde yapılan köprüler ve suyla çalışan bir dönemin harika değirmenlerini görmeden gitmek olmaz’dı. Kendimi sanki Karadeniz’de hissettim. Lemas vadisi hakkında çok güzel sözler işitmiştim ama bu kadar güzel olduğunu kendi gözlerimle görünce güzelliklere bir daha hayran kaldım’’ demekten kendisini alamadı.
 
Bir taraftan yürürken diğer yandan da kendisini ve yürüyüşçülerin fotoğraflarını çeken gazetecilerin de fotoğraflarını çekmeden edemeyen Kaymakam Özefe, bol bol anı fotoğrafı çekti ve çektirdi.
 
Vadi boyunca yol kenarında örümcek ağı gibi duran ve zaman zaman üzerinden yürünen su borularının üzerinde sanki cambazlar gibi hareket eden doğa yürüyüşçüleri tehlikelere hiç aldırış etmese de gazeteci arkadaşımız Doğan Haber Ajansı muhabiri Mehmet Doğaner yürüyüş esnafında tehlike atlatarak düştü. Gazeteci arkadaşımızın imdadına yanında bulunan Limonlu belediye başkanı Mehmet Topkara yetişti. Arkadaşımıza bir şey olmazken gözü gibi baktığı geziyi karelere döktüğü fotoğraf makinesi kırıldı.
 
Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gül ile eşi yürüyüşçülerin en renkli simalarındandı. Sayın Başsavcı, ‘’Yürüyüş fikrini akıl edenlere teşekkür ederiz ama böyle zorlu yerlerden geçeceğimizi söyleselerdi ayaklarımıza arazi ayakkabısı giyerdik’’ derken, sıcaktan etkilenen ve zaman zaman zorlu yokuşlarda yorulan eşinin yanından da hiç ayrılmadı.
 
Yürüyüşçülerden özellikle bayanların tam yorulduğu esnada imdatlarına traktörler ve birlik başkanı Enver taş yetişti. Başta Limonlu belediye Başkanı Mehmet Topkara ve üniversiteli gençler olmak üzere yürüyüşe katılan bazı kişileri traktörlerle taşındı.
 
Doğa yürüyüşüne ilk kez katılanların biraz zorlandığı, yürüyüşe gitmeyenlerin ise çok güzel doğa manzarası ve güzel ortamı kaçırdığı yürüyüşte, Limonlu belediye Başkanı Mehmet Topkara, Kimi yürüyüşçüler yerel sanatçıların söylediği türküler eşliğinde eğlenirken kimi yürüyüşçüler de eğlenceye ve müzik sesine aldırış etmeden yorgunluk gidermek için uyumayı tercih etti. Kimi yürüyüşçü ise su kaybını karpuz yiyerek gidermeye çalıştı. Kimileri de dağ kekiklerinden topladı. Yürüyüşe katılanlar bol bol anı fotoğrafı çektirdi.
 
Limonlu belediye Başkanı Mehmet Topkara ile Aksıfat Sulama Birliği Başkanı Enver Taş’ın Lemas Vadisi Kabaçağ mevkisinde kurduğu Yörük çadırı yürüyüşçülerin gelerek kendisini çadır altına attığı en güzel yerlerden birisi idi.
 
Limonlu belediyesi personeli yürümese de köylü kadınları ile birlikte yürüyüşçülerin rahat etmesi ve dinlenmesi için ellerinden gelen yardımı esirgemedi. Sosyal organizasyonlarda üzerine tanınmayan başkan Topkara, kendi bölgesinde doğa yürüyüşü yapanlarla tek tek ilgilendi dağ başında konuklarına beş yıldızlı otel ziyafeti çekti.
 
Yürüyüş sonrası yapılan ikramdan sonra Erdemli Müftüsü Mustafa Topal dua etti. Dua sonrası teşekkür konuşması yapan Erdemli Kaymakamı İbrahim Özefe, yılda bir kez de olsa böyle güzel yerlerde yürüyüş yapmanın insan sağlığı açısından önemli olduğunu söyledi.
 
Özefe, Lemas vadisinin güzelliklerini tüm dünyanın bilmesi gerektiğini belirterek, ‘’Lemas vadisi yaklaşık 29 kilometre uzunluğunda doğa harikası bir yer. Bu bölgeden Silifke’nin ve Erdemli’nin toplam 72 ünitesi ile 7 belediyesi içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılıyor. Bu vadi ayrıca dağ yürüyüşü yapmak için en ideal yer’’ dedi.
 
Lemas vadisi’nde hem yürüyüş yapıldığını hem de belde belediyeleri ile köylere giden suların denetlendiğini de ifade eden Kaymakam Özefe, gelecek güz döneminde ikinci bir yürüyüş daha yapılmasını istedi.
 
Yürüyüş esnasında İhlas Haber Ajansı muhabiri Hüseyin Yıldız, yürüyüşle ilgili hem fotoğraf çekti hem de doğan taze kekik topladı. Kekik toplayan sadece gazeteci arkadaşımız değil di tabi yürüyüşçüler de bu güzellikten istifade edenlerden di.
 
Yürüyüş tamamlanıp herkes toplanma alanına gelindiğinde ise kimi yürüyüşçüler buz gibi suya ayaklarını sokup dinlenirken kimileri de karpuz yiyerek tükettikleri suyu geri kazanmaya çalıştı. Yemek sonrası başta Limonlu belediye Başkanı Mehmet Topkara olmak üzere yerel sanatçı ‘’Bozo’’ nun çaldığı hareketli müzik eşliğinde oynarken kimi tatilciler ise yol yorgunluğunu oyuna değil de uyumaya tercih etti. Yürüyüşte renkli görüntüler vardı.  
Bu haber 1326 defa okundu.

Arkadaşına Gönder
Yazdır
Habere Puan Ver
Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Adınız Soyadınız


Yorumunuz
karakter daha yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler :  ERDEMLİ  ERDEMLİDEN HABER  ERDEMLİ DOĞA  ERDEMLİ REHBERİM 


 
ikitelli halı yıkama
Copyright © ERDEMLİ FİRMA ve İLÇE REHBERİ 2009. Tüm Hakları Saklıdır.